November 30-December 3, 2017   |   Chang International Circuit, THAILAND

trackBuriram-500x300

CIRCUIT INFO

The Chang International Circuit (ช้าง อินเตอร์เนชั่นแนล เซอร์กิต) (also known as Buriram United International Circuit because of alcohol restrictions) is a motorsport race track in Buriram, Thailand. The circuit was opened in 2014. This is the first FIA Grade 1 and FIM Grade A circuit in Thailand. The track’s primary corporate sponsor is Chang Beer, named the track as part of the sponsorship.

The Japanese Super GT has visited Buriram since 2014. Also, the TCR International Series, TCR Asia Series and GT Asia Series is scheduled to race at Burinam in October 2015, and the World Touring Car Championship in November 2015, and the Asian Le Mans Series in January 2016.

On March 22 2015, the first ever Thailand round of the World Superbike Championship was held at the circuit. Both of the Superbike races were won by UK rider Jonathan Rea and the World Supersport race was won by Thai rider Rathapark Wilairot, much to the delight of the Thai spectators.[2]

On June 23 2015 it was announced that the Porsche Carrera Cup Asia series would be visiting the circuit for the seventh and eighth rounds of the one-make series.[3]

On March 12 2016, the second Thailand round of the World Superbike Championship was held. UK rider Jonathan Rea again won race 1, UK rider Tom Skyes won race 2. The World Supersport race was won by the French rider Jules Cluzel. [4]

On March 11 2017, the third Thailand round of the World SuperBike Championship took place. UK rider Jonathan Rea scored his hattrick of race 1 wins at the circuit and also won race 2. The World Supersport race was won by Italian rider Federico Caricasulo, local Thai rider Decha Kraisart came second. [5]

Location :Buriram, Isan, Thailand  |  Major events :SBK, WTCC, Super GT, Porsche Carrera Cup Asia  |  Lenght : 4.554 km (2.830 mi)  |  Turns : 12  |  Grade :FIA 1 &
FIM A  |  Surface : Asphalt  |  Opened : 4 October 2014  |  Lap record :1:25.441 (Daiki Sasaki, Kondō Racing, 2014, Super GT)  |  Capacity :50,000 (grandstand) + 50,000 (berm) = 100,000 total capacity[1]

Website : www.bric.co.th

RACE PROGRAMME

DAY/TIME ACTIVITIES/CLASS STATUS PROGRAMME
Wednesday – 29th November 2017
1000 – 1300 Track Familiarzation No Motorised Vehicle Allowed
1400 – 1700 Registration, Technical & Sporting Checks
Team Set up & Others Formalities
Asia Road Racing
1600 Riders Briefing SS600, AP250, UB150
Thursday – 30th November 2017
0900 – 0930 (30min)  UB150 Practice 1
0940 – 1010 (30min) AP250 Practice 1
1020 – 1100 (40min) SS600 Practice 1
1110 – 1140 (30min) Honda Thailand Talent Cup  National Practice 1
1300 – 1330 (30min) UB150 Practice 2
1340 – 1410 (30min) AP250 Practice 2
1420 – 1500 (30min) SS600 Practice 2
1510 – 1540 (30min) Honda Thailand Talent Cup  National Practice 2
Friday – 1st December 2017
0900 Rider’s Briefing  Suzuki Asian Challenge
0900 – 0930 (30min) Honda Thailand Talent Cup  National Practice 3
0940 – 1010 (30min) AP250 Practice 3
1020 – 1100 (40min) SS600 Practice 3
1110 – 1140 (30min) UB150 Qualifying
1150 – 1220 (30min) Suzuki Asian Challenge Practice 1
1310 – 1340 (30min) Honda Thailand Talent Cup  National Qualifying
1350 – 1420 (30min) AP250 Qualifying
1430 – 1510 (40min) SS600 Qualifying
1520 – 1550 (30min) UB150  Top 15 Riders Only Superpole
1600 – 1630 (40min) Suzuki Asian Challenge Practice 2
Saturday – 2nd December 2017
0900 – 0910 (10min) Honda Thailand Talent Cup National Warm Up
0920 – 0930 (10min) UB150 Warm Up
0940 – 0950 (10min) AP250 Warm Up
1000 – 1015 (15min) SS600 Warm Up
1025 – 1055 (30min) Suzuki Asian Challenge Qualifying
1130 Honda Thailand Talent Cup National Race 1 – 15 Laps
1310 UB150 Race 1 – 8 Laps
1405 AP250 Race 1 – 10 Laps
1505 SS600 Race 1 – 18 Laps
1610  Suzuki Asian Challenge Race 1 – 7 Laps
Sunday – 3rd December 2017
0830 – 0840 (10min) Suzuki Asian Challenge Warm Up
0850 – 0900 (10min) Honda Thailand Talent Cup  National Warm Up
0910 – 0920 (10min) UB150 Warm Up
0930 – 0940 (10min) AP250 Warm Up
0950 – 1005 (15min) SS600 Warm Up
1030 Honda Thailand Talent Cup  National Race 2 – 15 Laps
1120 Suzuki Asian Challenge Race 2 – 7 Laps
1205-245 Pit Walk & Track Activities
1310 UB150 Race 2 – 8 Laps
1405 AP250 Race 2 – 10 Laps
1505 SS600 Race 2 – 18 Laps

RACE INFO

ROUND 2 REVIEW

Pos Race 1 Time Race 2 Time
1 Azlan Shah Kamaruzaman 26:39.999 Azlan Shah Kamaruzaman 30:00.702
2 Chalermpol Polaimai 26:41.667 Decha Kraisart 30:01.825
3 Ahmad Yudhistira 26:48.043 Md Zaqhwan Zaidi 30:03.201
4 Md Zaqhwan Zaidi 26:49.759 Ahmad Yudhistira 30:03.280
5 Yuki Ito 26:52.077 Yuki Ito 30:03.541

Note : Round 2 was held at Chang International Circuit

ENTRY LIST

NO NAME TEAM NAME NAT MAKE COMP NO
1 Anthony West Akeno Speed Racing AUS Yamaha 13
2 Broc Pearson*** RAMA Honda by NTS T.Pro Ten 10 AUS Honda 14
3 Irfan Ardiansyah. Astra Honda Racing Team INA Honda 16
4 Sena Yamada RAMA Honda by NTS T.Pro Ten 10 JPN Honda 17
5 Md Zaqhwan Zaidi MUSASHi Boon Siew Honda Racing MAS Honda 21
6 Apiwat Wongthananon*** Yamaha Thailand Racing TEAM THA Yamaha 22
7 Taiga Hada RAMA Honda by NTS T.Pro Ten 10 JPN Honda 23
8 Decha Kraisart Yamaha Thailand Racing Team THA Yamaha 24
9 Azlan Shah Kamaruzaman Manual Tech KYT Kawasaki Racing MAS Kawasaki 25
10 Patrick Li** Akeno Speed Racing AUS Yamaha 29
11 Ahmad Yudhistira Manual Tech KYT Kawasaki Racing INA Kawasaki 33
12 Noriyuki Haga K-max Racing Team JPN Yamaha 41
13 Ratthapong Wilairot AP Honda Racing Thailand THA Honda 59
14 Keminth Kubo Yamaha Racing THA Yamaha 64
15 Chalermpol Polaimai Yamaha Thailand Racing Team THA Yamaha 65
16 Shankar Sarath Kumar RAMA Honda by NTS T.Pro Ten 10 IND Honda 69
17 Yuki Ito Yamaha Racing JPN Yamaha 76
18 Thitipong Warokorn*** Kawasaki Thailand Racing Team THA Kawasaki 100
19 Tatsuya Yamaguchi AP Honda Racing Thailand JPN Honda 104
20 Passawit Thitivararak*** Thai Honda Racing Team THA Honda 123
21 Teppei Nagoe MUSASHi Boon Siew Honda Racing JPN Honda 634

Notes : ** Replacement Rider, *** Wild Card

ROUND 2 REVIEW

Pos Race 1 Time Race 2 Time
1 Gerry Salim 19:10.830 Takehiro Yamamoto 19:07.538
2 Anupab Sarmoon 19:11.019 Rheza Danica Ahrens 19:09.519
3 Rheza Danica Ahrens 19:11.219 Anupab Sarmoon 19:10.337
4 Takehiro Yamamoto 19:11.221 Awhin Sanjaya 19:19.889
5 Awhin Sanjaya 19:19.677 Yusuke Nakamura 19:19.917

Note : Round 2 was held at Chang International Circuit

ENTRY LIST

NO NAME TEAM NAME NAT MAKE COMP NO
1 Takehiro Yamamoto Supra Studio HONDA IKAZUCHI Racing Team. JPN Honda 11
2 Md Fitri Ashraff Razali Hong Leong Yamaha Racing MAS Yamaha 12
3 Peerapong Luiboonpeng YAMAHA Thailand Racing TEAM THA Yamaha 14
4 Md. Khairul Ikhwan Ajis ONEXOX TKKR Racing Team MAS Yamaha 15
5 Sethu Rajiv RAMA Honda IND Honda 17
6 Soichiro Minamimoto Akeno Speed Racing Team JPN Yamaha 22
7 Rusman Fadhil Yamaha Yamalube KYT TJM RACETECH Racing Team INA Yamaha 27
8 Gerry Salim Astra Honda Racing Team INA Honda 31
9 Yusuke Nakamura Akeno Speed Racing Team JPN Yamaha 33
10 Peerapong Boonlert YAMAHA Thailand Racing TEAM THA Yamaha 39
11 Akito Haga K-max Racing Team JPN Yamaha 41
12 Muklada Sarapuech AP Honda Racing Thailand THA Honda 44
13 Vorapong Malahuan AP Honda Racing Thailand THA Honda 46
14 Ahmad Afif Amran Hong Leong Yamaha Racing MAS Yamaha 50
15 Kenta Fujii*** RAMA Honda JPN Honda 51
16 Akkarak Tesang*** Yamaha K Sport Yamalube Racing Boy Cobra M.Tech Sensation RacingBros Team THA Yamaha 59
17 Md Fareez Afeez** RCB KAGE Motobatt Yamaha YY Pang Racing Team MAS Yamaha 68
18 Tomoyoshi Koyama RAMA Honda JPN Honda 71
19 Ukyo Furuichi** Team One For All JPN Yamaha 72
20 Amirul Hafiq ONEXOX TKKR Racing Team MAS Yamaha 78
21 Kanatat Jaiman*** Yamaha HiSpeed Washi Racing Team THA Yamaha 90
22 Chanachai Boongam*** Yamaha EZI Lubritex Speed KTB Bestsell Yamotor Sport Team THA Yamaha 91
23 Bui Duy Thong Yuzy Honda Vietnam Racing Team VIE Honda 95
24 Imanuel Putra Pratna Yamaha Yamalube KYT TJM RACETECH Racing Team INA Yamaha 96
25 Jirakrit Theeranuphong** Team One For All THA Yamaha 97
26 Galang Hendra Pratama Yamaha Racing Indonesia INA Yamaha 99
27 Andy Muhammad Fadly Manual Tech KYT Kawasaki Racing INA Kawasaki 108
28 Rheza Danica Ahrens Astra Honda Racing Team INA Honda 123
29 Richard Taroreh*** Yamaha Racing Indonesia INA Yamaha 179
30 Awhin Sanjaya Astra Honda Racing Team INA Honda 198
31 Reynaldo Chrisantho Ratukore Yamaha Racing Indonesia INA Yamaha 222
32 Anupab Sarmoon YAMAHA Thailand Racing TEAM THA Yamaha 500
33 Naoko Takasugi Team One For All JPN Yamaha 750

Notes : ** Replacement Rider, *** Wild Card

ROUND 2 REVIEW

Pos Race 1 Time Race 2 Time
1 Azroy Hakeem Anuar 16:54.800 Wahyu Aji Trilaksana 16:44.070
2 Md. Izzat Zaidi 16:54.984 Md. Akid Aziz 16:44.301
3 Md. Helmi Azman 16:55.203 Md. Hafieenaz Md Ali 16:45.048
4 Anggi Setiawan 16:55.257 Md. Izzat Zaidi 16:45.305
5 Md. Hafieenaz Md Ali 16:55.283 Tengku Amirul Haffiruddin 16:45.307

Note : Round 2 was held at Chang International Circuit

ENTRY LIST

NO NAME TEAM NAME NAT MAKE COMP NO
1 Tengku Amirul Haffiruddin RCB KAGE Motobatt Yamaha YY Pang Racing Team MAS Yamaha 18
2 Md. Akid Aziz UMA Racing Yamaha Maju Motor MAS Yamaha 13
3 Shafiq Rosli M-Mate Liberty Honda Racing MAS Honda 15
4 Azroy Hakeem Anuar Yuzy Honda Vietnam Racing Team MAS Honda 20
5 Cao Viet Nam Yuzy Honda Vietnam Racing Team VIE Honda 24
6 Md Haziq Md Fairues UMA Racing Yamaha Maju Motor MAS Yamaha 26
7 Paitoon Nakthong*** Yamaha Racing Boy UMA Thailand THA Yamaha 29
8 Md. Hafieenaz Md Ali Team One For All MAS Yamaha 54
9 Md. Helmi Azman ONEXOX TKKR Racing Team MAS Yamaha 55
10 Wahyu Aji Trilaksana Yamaha Racing Indonesia INA Yamaha 60
11 Md Amirul Ariff Musa Yuzy Honda Vietnam Racing Team MAS Honda 63
12 Fakhrusy Syakirin Rostam SCK Rapido Hi Rev Honda Racing Team MAS Honda 65
13 Yuan Ji Bo M-Mate Liberty Honda Racing CHN Honda 72
14 Suttipat Pachanetorn*** Yamaha Racing Boy Motul Motobatt DID TA TUM Racing Team THA Yamaha 86
15 Md Muzakkir Mohamed SCK Rapido Hi Rev Honda Racing Team MAS Honda 92
16 Anggi Setiawan Yamaha Yamalube KYT TJM RACETECH Racing Team INA Yamaha 96
17 Md. Izzat Zaidi RCB KAGE Motobatt Yamaha YY Pang Racing Team MAS Yamaha 98
18 Owie Nurhuda*** SND Factory Indonesia INA Yamaha 130
19 Md. Faiz Zekri Sabri** ONEXOX TKKR Racing Team MAS Yamaha TBA

 

Notes : ** Replacement Rider, *** Wild Card

ROUND 2 REVIEW

Pos Race 1 Time Race 2 Time
1 April King H. Mascardo 16:03.480

Tetsuya Fujita

16:06.086

2 Nur Al Fath Sam Ahmad 16:03.867

Aaron Gunawardena

16:07.214

3 Punchana Kulrojchalalai 16:03.934

Ahmad Saugi Muchtar

16:08.969

4 K.Y Ahamed 16:04.020

Chepy Armansyah

16:09.152

5 Patis Chooprathet 16:04.138

April King H. Mascardo

16:16.161

Note : Round 2 was held at Chang International Circuit

ENTRY LIST

NO NAME NAT MAKE COMP NO
1 Ahmad Saugi Muchtar INA Suzuki 11
2 Md. Nazif Nor Samsol MAS Suzuki 12
3 April King H. Mascardo PHI Suzuki 16
4 Tetsuya Fujita JPN Suzuki 17
5 Eane Jaye S. Sobretodo PHI Suzuki 22
6 Nur Al Fath Sam Ahmad INA Suzuki 27
7 Prahbu Arunagiri IND Suzuki 32
8 K.Y Ahamed IND Suzuki 33
9 Edward Faulkhead AUS Suzuki 43
10 Aaron Gunawardena SRI Suzuki 46
11 Chepy Armansyah INA Suzuki 76
12 Punchana Kulrojchalalai THA Suzuki 78
13 Bikram Thapa NEP Suzuki 96
14 Patis Chooprathet*** THA Suzuki TBA
15 Jagan Kumar** IND Suzuki TBA

 

Notes :** Replacement Rider, *** Wild Card

PREVIOUS WINNERS

SS600

 

2014

Pole:         Yuki Ito

Race 1:     Katsuaki Fujiwara

Race 2:     Yuki Ito

 

2015

Round 4

Pole:         Yuki Takahashi

Race 1:     Yuki Takahashi

Race 2:     Yuki Takahashi

Round 6

Pole:         Yuki Takahashi

Race 1:     Yuki Takahashi

Race 2:     Yuki Takahashi

 

2016

Round 2

Pole:         Zaqhwan Zaidi

Race 1:     T. Koyama

Race 2:     Zaqhwan Zaidi

Round 6

Pole:         C. Polamai

Race 1:     Decha Kraisart

Race 2:     Decha Kraisart

 

2017

Round 2

Pole:         Decha Kraisart

Race 1:     Azlan Shah

Race 2:     Azlan Shah

AP250

 

2015

Round 4

Pole:         Nakarin Atiratphuvapat

Race 1:     Nakarin Atiratphuvapat

Race 2:     Nakarin Atiratphuvapat

Round 6

Pole:         Apiwat Wongthananon

Race 1:     Nakarin Atiratphuvapat

Race 2:     Nakarin Atiratphuvapat

2016

Round 2

Pole:         Peerapong Loiboonpeng

Race 1:     Apiwat Wongthananon

Race 2:     Takehiro Yamamoto

Round 6

Pole:         Apiwat Wongthananon

Race 1:     Anupab Sarmoon

Race 2:     Apiwat Wongthananon

2017

Round 2

Pole:         Takehiro Yamamoto

Race 1:     Gerry Salim

Race 2:     Takehiro Yamamoto

UB150

 

2014 (Underbone 130cc)

Pole:         Ahmad Fazli Sham

Race 1:     Amirul Ariff Musa

Race 2:     Kazuki Masaki

2015 (Underbone 130cc)

Round 4

Pole:         Ferlando Herdian

Race 1:     Gupita Kresna Wardhana

Race 2:     Norizman Ismail

Round 6

Pole:         Anggi Permana Putra

Race 1:     Mohd Adib Rosley

Race 2:     Anggi Permana Putra

2016 (Underbone 130cc)

Round 2

Pole:         Amirul Ariff Musa

Race 1:     Wahyu Aji Trilaksana

Race 2:     Ahmad Fazli Sham

Round 6

Pole:         Wahyu Aji Trilaksana

Race 1:     Mohd Haziq Fairues

Race 2:     Wahyu Aji Trilaksana

2017 (Underbone 150cc)

Round 2

Pole:         Norizman Ismail

Race 1:     Azroy Hakeem Anuar

Race 2:     Wahyu Aji Trilaksana

LIVE TELECAST

Full Day Live Stream – Nov 30 to Dec 3, 2017

Race 1 -Dec 2 (Sat) : 1400 SGT

Race 1 -Dec 3 (Sun) : 1400 SGT

Race 1 -Dec 2 (Sat) : 1400 ICT

Race 1 -Dec 3 (Sun) : 1400 ICT

Race 1 -Dec 2 (Sat) : 1300 WIB

Race 1 -Dec 3 (Sun) : 1300 WIB

Race 1 -Dec 2 (Sat) : 1400 SGT

Race 1 -Dec 3 (Sun) : 1400 SGT

NEWS

MEDIA GALLERY

VIDEO

Will be updated accordingly!

PHOTO

Will be updated accordingly!